Wczoraj, tj. 19 lutego grono zainteresowanych słuchaczy drugą edycją projektu HEiM spotkało się z panią Małgorzatą Stanowską, aby usłyszeć jakie ścieżki tras dziedzictwa są zaplanowane i jaki wkład pracy jest spodziewany ze strony seniorów naszego UOTW. Okazało się, że zaplanowano 5 ścieżek – tras, które muszą być opisane i sfotografowane. Kilku ekspertów zrobi opisy, po czym na wspólnych spotkaniach pracując z mapą będziemy próbować dodawać lub usuwać jakieś elementy. Jeden z liderów – pani Barbara Tichy pierwotnie zaproponowała ścieżkę pt: "Z galerii na Trakt Królewski". Jednak nie została ona zaakceptowana ze względu na możliwość słabego zainteresowania tematem ludzi z poza granic naszego kraju, pomimo, że z całą pewnością polskim seniorom taka ścieżka dziedzictwa zrodziłaby chęć do jej przejścia. Ale już pięć tras zostało na razie zaakceptowanych. I są to poniżej wymienione i czego oczekuje się od seniorów w ramach prac przy projekcie:
Następne spotkanie zostało ustalone na 28 lutego w piątek po pilatesie o 13.15.
Małgosia oczekuje na sugestie dotyczące głównie 5 tematu, czyli ewentualnych punktów w Warszawie, które warto zobaczyć i umieścić jako nasze dziedzictwo, a wiążą się z miejscami gdzie np. zajadaliśmy się słodkościami lub inaczej kojarzą się z tematem.
Ośrodek Studiów Wschodnich
Izrael zrywa zawieszenie broni w Gazie
18 marca Izrael zerwał zawarte 19 stycznia br. zawieszenie broni i wznowił ataki na Strefę Gazy. W kolejnych dniach w bombardowaniach zabitych zostało ponad 700 osób (w tym wiele dzieci; ogólna liczba palestyńskich ofiar śmiertelnych trwającego od 2023 r. konfliktu oscyluje wokół 50 tys.). Wojska izraelskie prowadzą również operację lądową m.in. na północy w rejonie miasta Bajt Lahija, na południu w rejonie miasta Rafah oraz w centrum, przez co Strefa została (ponownie) rozdzielona na dwie części.
Turcja w świecie Trumpa – na kłopoty Europa?
Tureccy decydenci postrzegają prezydenturę Donalda Trumpa jako próbę transformacji systemu międzynarodowego i zasad, na jakich opierał się on po zakończeniu zimnej wojny. Sądzą, że celem przywódcy jest ograniczenie kosztów, jakie generowało dla Stanów Zjednoczonych utrzymywanie przez nie systemu regionalnych sojuszy. Dlatego uważają, że trwale zmieni on relacje transatlantyckie, prowadząc m.in. do ograniczenia zaangażowania USA w Europie.
Demografia Czech: niegdyś wzór, dziś raczej przestroga
Jeszcze kilka lat temu Czechy wyróżniały się na tle regionu wysokim współczynnikiem dzietności i były stawiane – również w Polsce – za przykład sukcesu polityki demograficznej. Obecnie sami Czesi coraz częściej biją na alarm, zwracając uwagę na kolejne negatywne rekordy, np. najniższą liczbę urodzeń od wprowadzenia regularnych statystyk.