Niechże nie uczą mię, gdzie ma ojczyzna …

drukuj
ag, 24.10.2018

Przygotowany przez seniorów z Warszawy i kilku małych miejscowości z gminy Dąbrówka spektakl pt. "Cienie przeszłości" to rezultat realizowanego przez TDW projektu "Niechże nie uczą mię, gdzie ma ojczyzna …". Przedstawienie powstawało przez kilka miesięcy, od czerwca 2018 r., pod okiem reżyser Joanny Stanowskiej. Jego treść nawiązuje do wydarzeń historycznych, które rozegrały się na terenie gminy Dąbrówka w powiecie wołomińskim i oparta jest m.in. na wspomnieniach uczestników projektu i jednocześnie aktorów. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Fot. Zygmunt Bielecki i Barbara Wałachowska-Słomka

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Nowe reguły gry. Nowelizacja ordynacji wyborczej do Bundestagu

17 marca Bundestag uchwalił nowelizację ordynacji wyborczej, która przewiduje zmniejszenie liczby posłów z 736 obecnie do 630 po wyborach w 2025 r. Zasadniczy element reformy sprowadza się do rezygnacji z przyznawania tzw. mandatów nadwyżkowych oraz mandatów wyrównawczych. Ich liczba jest zmienna, obecnie wynosi 138 (zob. Za duży Bundestag: spór o reformę prawa wyborczego).

Unijna amunicja dla Ukrainy. 391. dzień wojny

Nocą 22 marca Rosjanie przeprowadzili kolejny atak z użyciem dronów kamikadze Shahed-136/131. Uszkodzeniu uległy niesprecyzowane obiekty infrastruktury w obwodach żytomierskim i kijowskim, zginęły co najmniej cztery osoby, ponad 20 zostało rannych. Według ukraińskiego Sztabu Generalnego obrońcy zestrzelili 16 z 21 atakujących bezzałogowców. 21 marca wieczorem para rosyjskich myśliwców przypuściła atak rakietowy na Odessę, gdzie doszło do zniszczeń (zestrzelono dwa pociski). Najeźdźcy kontynuowali ataki tego typu w obwodzie donieckim, m.in. na Słowiańsk.

Kryzys, nie katastrofa. Białoruska gospodarka rok po rosyjskiej agresji na Ukrainę

Nowe zachodnie sankcje, nakładane w 2022 r. w związku ze współudziałem w rosyjskiej inwazji na Ukrainę, oraz utrata ukraińskiego rynku zagroziły stabilności białoruskiej gospodarki. Według najbardziej pesymistycznych prognoz kraj miał pogrążyć się w głębokiej, nawet dwucyfrowej recesji, a eksport najbardziej dochodowych towarów – ulec załamaniu. Tymczasem oficjalne dane z ubiegłego roku, w tym m.in. spadek PKB jedynie o 4,7%, produkcji przemysłowej – o 5,4%, a całości obrotów w handlu zagranicznym – tylko o 6%, wskazują na umiarkowany kryzys.