Przygotowany przez seniorów z Warszawy i kilku małych miejscowości z gminy Dąbrówka spektakl pt. "Cienie przeszłości" to rezultat realizowanego przez TDW projektu "Niechże nie uczą mię, gdzie ma ojczyzna …". Przedstawienie powstawało przez kilka miesięcy, od czerwca 2018 r., pod okiem reżyser Joanny Stanowskiej. Jego treść nawiązuje do wydarzeń historycznych, które rozegrały się na terenie gminy Dąbrówka w powiecie wołomińskim i oparta jest m.in. na wspomnieniach uczestników projektu i jednocześnie aktorów. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Fot. Zygmunt Bielecki i Barbara Wałachowska-Słomka
Ośrodek Studiów Wschodnich
Nowy rząd w Bułgarii: czasowa stabilizacja władzy wykonawczej
6 czerwca parlament Bułgarii udzielił wotum zaufania rządowi koalicyjnemu, współtworzonemu przez dwa największe kluby parlamentarne: GERB–Sojusz Sił Demokratycznych (GERB–SDS) oraz Kontynuujemy Zmiany–Demokratyczna Bułgaria (PP–DB). Na jego czele stanie związany z PP Nikołaj Denkow. Za jego powołaniem opowiedziało się 130 posłów obydwu ugrupowań, a także 2 z 35 posłów Ruchu na rzecz Praw i Swobód (DPS) reprezentującego mniejszość turecką. Daje to nowemu gabinetowi stabilną większość w 240-osobowym Zgromadzeniu Narodowym.
Turcja: nowy rząd, stare wyzwania
3 czerwca w Ankarze miała miejsce ceremonia zaprzysiężenia Recepa Tayyipa Erdoğana na trzecią kadencję prezydencką. W wydarzeniu wzięły udział delegacje najwyższego szczebla (szefów państw lub rządów) z krajów sąsiadujących z Turcją – Azerbejdżanu, Gruzji i Bułgarii oraz, po raz pierwszy, Armenii – a także m.in. z Węgier, Kazachstanu i Wenezueli. Był tam również obecny sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Tego samego dnia prezydent ogłosił skład nowego rządu.
Konsekwencje rozmieszczenia rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi
25 maja szefowie resortów obrony Rosji i Białorusi Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin podpisali porozumienie regulujące tryb rozmieszczenia na białoruskim terytorium rosyjskiej taktycznej broni jądrowej (TBJ). To kolejny etap realizacji zapowiedzi prezydenta FR Władimira Putina z marca br., zgodnie z którą broń taka miała być dostarczona na terytorium Republiki Białorusi do 1 lipca br.