Contacts

drukuj
asd1, 17.10.2015

Democratic Society East Foundation

34 Tamka str., office 14

00-355 Warsaw

Poland

tel/fax: (48) 22 828 13 06

www.tdw.org.pl

tdw@tdw.org.pl

NIP: 526 26 78 504

KRS: 0000137258

REGON: 015278229

 

Our team:

Aleksandra Kujawska, Chairwoman of the Board

akujawska@tdw.org.pl

 

Agnieszka Nowińska, Deputy Chairwoman of the Board - Georgia, Armenia, Belarus

anowinska@tdw.org.pl

 

Aleksandra Grabowska - Henschel, Secretary of the Board – Georgia, Armenia, Tajikistan

agrabowska@tdw.org.pl

 

Marcin Bank - Georgia / marcinbank@tdw.org.pl

 

Małgorzata Biczyk - Tajikistanmbiczyk@tdw.org.pl

 

Artur Kacprzak - Ukraine / akacprzak@tdw.org.pl

 

Barbara Klimek - Tajikistan / bklimek@tdw.org.pl

 

Paweł Kost - Ukraine / pkost@tdw.org.pl

 

Elżbieta Kowalska – Center of Education and Activation of Seniors/ ekowalska@tdw.org.pl

 

Rostysław Kramar - Ukraine / rkramar@tdw.org.pl

 

Irena Skowera – Office Assistant / iskowera@tdw.org.pl

 

 

język polskijęzyk angielski

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ukraina: przyspieszenie pandemii

26 października, w wyniku decyzji specjalnej komisji pod przewodnictwem premiera, do czerwonej strefy epidemicznej włączono obwody mikołajowski i rówieński. Oznacza to, że lockdownem objętych jest już 8 z 25 regionów Ukrainy. Tego samego dnia średnia dziennych zakażeń przekroczyła 20 tys., a liczba zmarłych wyniosła 734, co jest antyrekordem od początku pandemii. Starając się walczyć z COVID-19, a także przyspieszyć akcję wakcynacyjną, władze zdecydowały się na wprowadzenie przywilejów dla zaszczepionych, którzy będą zwolnieni z obostrzeń.

Wizyta nowego premiera Izraela w Rosji

22 października premier Izraela Naftali Bennett odbył pierwsze spotkanie z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Rozmowa – w składzie ograniczonym do dwóch przywódców i ich tłumaczy – zaplanowana była na dwie godziny, a trwała pięć. Liderzy kontynuowali spotkanie w formule nieformalnej, a w związku z brakiem możliwości powrotu do kraju przed szabatem Bennett został w Soczi do soboty wieczorem (w tym czasie, zgodnie z religijnym zakazem, nie odbywał spotkań).

Ukraińskie spory na tle 80. rocznicy masakry w Babim Jarze

29 września i 6 października w Kijowie odbyły się konkurencyjne względem siebie obchody 80. rocznicy masakry w Babim Jarze – miejscu eksterminacji kijowskich Żydów oraz przedstawicieli innych narodów i grup politycznych. Zbrodnie te nie doczekały się kompleksowego upamiętnienia ani w czasach ZSRR, ani przez 30 lat niepodległej Ukrainy. Dopiero w ostatnich latach powstały dwa projekty  memorializacji Babiego Jaru, jednak ich twórcy weszli ze sobą w ostry spór.