Komunikaty dla słuchaczy UOTW dot. zwiedzania Teatru Wielkiego i Muzeum Geologicznego oraz Kawiarenka Naukowa

drukuj
Barbara Słomka, 10.01.2018
1. Koleżanka Jolanta Traczewska załatwiła dla słuchaczy UOTW zwiedzanie Teatru Wielkiego w czterech terminach. Otóż są to terminy następujące: 16 styczeń, 26 styczeń, 30 styczeń oraz 8 maj.
Już powstały listy i Państwo powinniście pamiętać, na jaki dzień się zapisaliście. Jeżeli jednak jest z tym problem, koleżanka Jola prosi tych niepamiętających o przyjście 16 stycznia do Teatru. Będzie ona miała wszystkie listy i sprawdzi. Jeżeli okaże się, że grupa nie będzie pełna (30 osób), wówczas te osoby wejdą w pierwszym terminie (16.I), lub dowiedzą się na której liście figurują.
Godzina spotkań dla wszystkich terminów to 9-ta rano w holu na parterze przy kasach Teatru Wielkiego, gdzie będzie czekała pani przewodnik, dla której należy przygotować 10 zł.  
 
2. Koleżanka Wiesława Drozd zarezerwowała dwa terminy zwiedzania Muzeum Geologicznego przy ul. Rakowieckiej 4. Są to: 13 luty i 20 luty od godziny 11-tej. Zwiedzanie z przewodnikiem, a wstęp wolny. Koleżanka Wiesia prosi chętnych o zgłaszanie się do niej mailowo na adres : 
                      wiesawadrozd@wp.pl 
 
Serdecznie zapraszamy na najbliższą Kawiarnię Naukową, która odbędzie się 15 stycznia o godz. 18 w Pałacu Staszica. 
Podczas styczniowego spotkania Dr Martyna Molak-Tomsia będzie odpowiadał na pytanie "Antyczny DNA. Co nowego mówią nam geny zachowane w starych kościach?"
 
Pozdrawiam noworocznie,
Anna Toeplitz
 

język polskijęzyk angielski

Ośrodek Studiów Wschodnich

NATO 2030: na drodze do nowej strategii

14 czerwca miał miejsce szczyt NATO w Brukseli. Celem spotkania było pokazanie transatlantyckiej jedności po czterech latach rządów Donalda Trumpa, postrzeganych jako trudne w szczególności przez zachodnioeuropejskie państwa członkowskie. Nowy prezydent Joe Biden chciał zademonstrować, że Stany Zjednoczone wracają do roli lidera wspólnoty transatlantyckiej, NATO jest nadal ważnym sojuszem dla USA, a Waszyngton podtrzymuje swoje zobowiązania wynikające z art. 5.

UE: uderzenie w zaplecze Łukaszenki

21 czerwca Rada Unii Europejskiej po raz czwarty od sfałszowanych wyborów prezydenckich rozszerzyła listę sankcyjną wobec Białorusi. Bezpośrednim impulsem było zmuszenie przez reżim do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair z opozycjonistą Ramanem Pratasiewiczem pod koniec maja br., zaś głównym powodem – obserwowane od kilku miesięcy naruszenia praw człowieka na masową skalę.

Niemcy: rekompensaty za odejście od energetyki jądrowej

10 czerwca Bundestag upoważnił rząd federalny do podpisania z koncernami energetycznymi umowy publicznoprawnej regulującej ostatecznie kwestię rekompensat związanych z decyzją z 2011 r. o odejściu RFN od energetyki jądrowej. Zgodnie z wynegocjowanym w marcu porozumieniem między rządem a spółkami Vattenfall, RWE, EnBW oraz E.On/PreussenElektra operatorzy elektrowni otrzymają łącznie 2,43 mld euro. Podstawą do wypłaty odszkodowań są utracone zyski, które wynikają z braku możliwości wyprodukowania ustalonych w ustawie o pierwszym wyjściu z atomu z 2002 r.