Szanowni Państwo,
Z upoważnienia Pana Władysława Wiesława Łagodzińskiego Przewodniczącego Rady Oddziału Warszawskiego PTS przesyłam w załączeniu pismo w sprawie autorskiego seminarium naukowego dr Marty Marszałek z Instytutu Statystyki i Demografii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie pt. "Zamożność gospodarstw domowych a rozwój gospodarczy. Rachunek (satelitarny) produkcji domowej", które organizowane jest dla członków Oddziału Warszawskiego PTS, sympatyków PTS, pracowników resortu statystyki w całym kraju oraz zainteresowanych osób i instytucji.
Seminarium
odbędzie się w dniu w dniu 18 kwietnia (czwartek) 2019 r. o godz. 1100 w siedzibie Urzędu Statystycznego w Warszawie, ul. 1 Sierpnia 21, piętro II, sala 204, skąd będzie transmitowane na żywo w trybie wideokonferencji w środowisku LYNC (system umożliwiający aktywne uczestnictwo na bieżąco w seminarium) do urzędów statystycznych na terenie kraju, jak również do Czytelni Centralnej Biblioteki Statystycznej im. Stefana Szulca (Al. Niepodległości 208; parter).
Pozdrawiam
Barbara Czerwińska-Jędrusiak
Sekretarz Rady Oddziału Warszawskiego PTS
Tel. 22 464 23 10
Ośrodek Studiów Wschodnich
Zatrzymana fala: Amerykanie ograniczają wpływy Chin w portach Europy
W ostatniej dekadzie chińscy inwestorzy rozszerzali swoje wpływy w europejskich portach, nabywając istotne udziały także w największych terminalach – w Rotterdamie, Hamburgu czy Antwerpii. Po kryzysie finansowym z 2008 r. motywacją do przyciągania kapitału z ChRL była nadzieja na napływ większych potoków towarów. Obecnie jednak w UE narastają obawy, czy rosnąca chińska obecność w portach nie pogłębi strategicznej zależności wspólnoty od Pekinu.
Rynek gazu w UE w 2025 roku: rosyjski surowiec, nowa polityka USA i strategiczne niepewności
Unijny rynek gazu czeka niespokojny rok 2025. Po ustaniu od 1 stycznia tranzytu błękitnego paliwa z Rosji przez Ukrainę i w obliczu znacznego stopnia opróżnienia magazynów w sezonie zimowym nasilają się obawy o wzrost cen. Tymczasem te doraźnie spadają, m.in. w związku z doniesieniami o dążeniu nowej administracji USA do szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie.
Armia na rozdrożu. Kryzys mobilizacyjny i organizacyjny Sił Obrony Ukrainy
Na początku 2025 r. Ukrainą wstrząsnął skandal po ujawnieniu masowych dezercji z formowanej we Francji 155 Brygady Zmechanizowanej im. Anny Kijowskiej. Niepokojące sygnały na temat rosnących problemów Sił Obrony Ukrainy (SOU)[1] pojawiają się na szerszą skalę już od jesieni 2024 r. Władze i dowództwo armii unikały decyzji, które mogłyby doprowadzić do szybkiej poprawy sytuacji, w tym zapewnienia warunków stabilnej rozbudowy SOU.