Do słuchaczy UOTW

drukuj
Barbara Słomka, 13.08.2020

Szanowni Państwo,

jakiś czas temu prowadziłam na UOTW zajęcia, podczas których rozmawialiśmy o naszym dziedzictwie. Usłyszałam wówczas mnóstwo fascynujących historii lub zapowiedzi tych historii. Część z nich zachowałam...

Ktoś z Państwa wspomniał kołyskę babci, stary zegar i kołowrotek do przędzenia wełny. Ktoś inny drzewo genealogiczne matki i ojca, i stare przedwojenne zdjecie rodziny. U kogoś zachował się pamiętnik ojca. Ktoś inny wspomina obrazy swojego dziadka i bajki, które opowiadał. Wspomnienia pradziadka i Legiony Piłsudskiego wspominał kolejny uczestnik naszego spotkania. Historię babci; Wilno, wysiedlenie, trudy przetrwania z małymi dziećmi i okupacja Warszawy - to wspomnienia jednej z naszych słuchaczek UOTW.

 

Teraz jest szansa, abyście Państwo opowiedzieli swoje historie do końca. Mam dużo czasu, żeby Państwa wysłuchać i je spisać. Chętnie popatrzę na Wasze pamiątki. Musicie tylko umówić się ze mną i z fotografem na spotkanie. Chcemy utrwalić Państwa pamięć. Zapisać słowo i obraz. Zrobić zdjęcia Wam, Waszym pamiątkom i poznać Waszą historię do końca. A wszystko to w dogodnym dla Państwa czasie. Czekam więc na Wasze zgłoszenia do projektu: "Mój cud nad Wisłą. Mój cud nad Bugiem". Napiszcie maila lub zadzwońcie do asystenta projektu Pavlo Polonchuka 796 572 263.

Z pozdrowieniami

Agnieszka Nowińska

język polskijęzyk angielski

Ośrodek Studiów Wschodnich

NATO 2030: na drodze do nowej strategii

14 czerwca miał miejsce szczyt NATO w Brukseli. Celem spotkania było pokazanie transatlantyckiej jedności po czterech latach rządów Donalda Trumpa, postrzeganych jako trudne w szczególności przez zachodnioeuropejskie państwa członkowskie. Nowy prezydent Joe Biden chciał zademonstrować, że Stany Zjednoczone wracają do roli lidera wspólnoty transatlantyckiej, NATO jest nadal ważnym sojuszem dla USA, a Waszyngton podtrzymuje swoje zobowiązania wynikające z art. 5.

UE: uderzenie w zaplecze Łukaszenki

21 czerwca Rada Unii Europejskiej po raz czwarty od sfałszowanych wyborów prezydenckich rozszerzyła listę sankcyjną wobec Białorusi. Bezpośrednim impulsem było zmuszenie przez reżim do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair z opozycjonistą Ramanem Pratasiewiczem pod koniec maja br., zaś głównym powodem – obserwowane od kilku miesięcy naruszenia praw człowieka na masową skalę.

Niemcy: rekompensaty za odejście od energetyki jądrowej

10 czerwca Bundestag upoważnił rząd federalny do podpisania z koncernami energetycznymi umowy publicznoprawnej regulującej ostatecznie kwestię rekompensat związanych z decyzją z 2011 r. o odejściu RFN od energetyki jądrowej. Zgodnie z wynegocjowanym w marcu porozumieniem między rządem a spółkami Vattenfall, RWE, EnBW oraz E.On/PreussenElektra operatorzy elektrowni otrzymają łącznie 2,43 mld euro. Podstawą do wypłaty odszkodowań są utracone zyski, które wynikają z braku możliwości wyprodukowania ustalonych w ustawie o pierwszym wyjściu z atomu z 2002 r.