Co zaplanowano na nadchodzący tydzień w ramach zajęć i spotkań na UOTW.

drukuj
Barbara Słomka, 15.03.2019

Ponieważ nadchodzący tydzień będzie obfitował w wiele wydarzeń, więc aby Państwu nic nie umknęło, śpieszę po kolei prześledzić, co i kiedy nas czeka. 

Poniedziałek 18 marca - wykład w Zamku o 11.00, jedyna nowość, to już nie pan Sławomir Szczocki,  tylko pan Daniel Artymowski. Tak mamy zaplanowane w Informatorze.

                                         Natomiast o 18.00 spotkanie w Kawiarni Naukowej w Pałacu Staszica na ulicy Nowy Świat i ciekawy temat : "Zagadki pamięci przestrzennej, czyli jak trafiamy tam, dokąd chcemy"

Wtorek 19 marca   - o godzinie 9.00 warsztaty taneczne w Klubie "Pod Grubą Kaśką" na Placu Bankowym przy metrze.

Środa 20 marca      - o godzinie 11.00 wykład naszej koleżanki Bogny Kaniewskiej, a temat to: "Śladami naszego dziedzictwa - spotkania z Polakami w świecie"

                                  o godzinie 11:45 do 13.00 - Debata - dialog obywatelski : Fakty i dezinformacja - czyli Polska i Europa przed wyborami.

                                  o godzinie 13.00 - pilates

Czwartek 21 marca  i tu mamy dwie możliwości: Dla zapisanych na wycieczkę do Kamieńczyka między innymi w celu topienia Marzanny, przypominam, że zbieramy się na Placu Bankowym o godzinie                                                                                         8:15. Odjazd planowany na 8:30. Szczegóły wyprawy podawałam już wcześniej. 

                                                                          Dla pozostałych słuchaczy wykład Muzeum Warszawy o godzinie 11.00 jak zazwyczaj  i temat "Higiena dawnych Warszawiaków".

Piątek 22 marca godzina 12.00 - jak co tydzień zajęcia pilatesu z panem Łukaszem. 

 

Jak Państwo widzicie cały tydzień tym razem wypełniony i zapowiada się interesująco. Życzę pogody ducha i dużo zdrowia, aby wszystkie zajęcia i wspólne spotkania przynosiły wszystkim wiele radości.

 

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

NATO 2030: na drodze do nowej strategii

14 czerwca miał miejsce szczyt NATO w Brukseli. Celem spotkania było pokazanie transatlantyckiej jedności po czterech latach rządów Donalda Trumpa, postrzeganych jako trudne w szczególności przez zachodnioeuropejskie państwa członkowskie. Nowy prezydent Joe Biden chciał zademonstrować, że Stany Zjednoczone wracają do roli lidera wspólnoty transatlantyckiej, NATO jest nadal ważnym sojuszem dla USA, a Waszyngton podtrzymuje swoje zobowiązania wynikające z art. 5.

UE: uderzenie w zaplecze Łukaszenki

21 czerwca Rada Unii Europejskiej po raz czwarty od sfałszowanych wyborów prezydenckich rozszerzyła listę sankcyjną wobec Białorusi. Bezpośrednim impulsem było zmuszenie przez reżim do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair z opozycjonistą Ramanem Pratasiewiczem pod koniec maja br., zaś głównym powodem – obserwowane od kilku miesięcy naruszenia praw człowieka na masową skalę.

Niemcy: rekompensaty za odejście od energetyki jądrowej

10 czerwca Bundestag upoważnił rząd federalny do podpisania z koncernami energetycznymi umowy publicznoprawnej regulującej ostatecznie kwestię rekompensat związanych z decyzją z 2011 r. o odejściu RFN od energetyki jądrowej. Zgodnie z wynegocjowanym w marcu porozumieniem między rządem a spółkami Vattenfall, RWE, EnBW oraz E.On/PreussenElektra operatorzy elektrowni otrzymają łącznie 2,43 mld euro. Podstawą do wypłaty odszkodowań są utracone zyski, które wynikają z braku możliwości wyprodukowania ustalonych w ustawie o pierwszym wyjściu z atomu z 2002 r.