Celem projektu jest wsparcie mieszkańców wsi Górnobadachszańskiego Okręgu Autonomicznego w Tadżykistanie w ich zmaganiach z dostępem do wody pitnej.
Paradoksem tego górskiego regionu jest fakt, iż mimo potencjalnie dużych zasobów wodnych spływających z lodowców, łatwa dostępność do wody pitnej jest znikoma. Jest to szczególnie uciążliwe w miesiącach zimowych. Brak łatwo dostępnej wody pitnej, poza konsekwencjami zdrowotnymi, wstrzymuje również rozwój wsi i walkę z bezrobociem. W ramach projektu zrealizowane zostały następujące inwestycje: instalacja solarnej pompy wodnej oraz budowa dwóch wodociągów wiejskich, dostarczających wodę z oddalonych górskich ujęć bezpośrednio do skupisk domostw. W ramach zapewnienia trwałości projektu oraz wartości dodanej zbudowano trzy małe szklarnie. Ich funkcjonowanie nie było możliwe bez dostępu do stałego źródła czystej wody. Zasadność budowy tych konstrukcji związana była z koniecznością zapewnienia dochodów, umożliwiających między innymi utrzymanie wodociągów i pompy w trudnych warunkach przyrodniczych. Szklarnie przyczyniają się również do zmiany zachowań żywieniowych oraz zwiększenia dochodów we wsi. W ramach projektu korzystaliśmy z wiedzy miejscowych inżynierów, ekspertów w dziedzinie innowacyjnej infrastruktury górskiej.
Działania projektowe:
- budowa wodociÄ…gu i szklarni we wsi Huf;
- budowa wodociÄ…gu i szklarni we wsi Vesavd;
- instalacja solarnej pompy wodnej do studni i budowa szklarni we wsi Aliczur;
- warsztaty dla osób odpowiedzialnych za użytkowanie i konserwację inwestycji. Założenie funduszu wodnego;
- warsztaty z dziedziny efektywnych technik sprzedaży produktów szklarniowych;
- seminaria dla młodzieży na temat zrównoważonej gospodarki wodnej i higieny.
Projekt realizowany przez Towarzystwo Demokratyczne Wschód we współpracy z partnerskÄ… organizacjÄ… tadżyckÄ… FundacjÄ… na Rzecz Innowacyjnych i Równoważonych Technologii byÅ‚ współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Programu Polsko-ÂAmerykaÅ„skiej Fundacji WolnoÅ›ci "Przemiany w Regionie" – RITA, realizowanego przez FundacjÄ™ Edukacja dla Demokracji