Uniwersytet Otwarty Trzeciego Wieku działa przy Fundacji Towarzystwo Demokratyczne Wschód w ramach programu pn. Centrum Edukacji, Informacji i Aktywizacji Seniorów od 2007 roku
Patronat naukowy nad uniwersytetem sprawuje Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Głównym celem programu jest aktywizacja intelektualna i kulturalna oraz integracja społeczna osób starszych - a więc przeciwdziałanie marginalizacji społecznej tych osób, które z chwilą przejścia na emeryturę nie chcą rezygnować z aktywnego trybu życia i poszukują dla siebie miejsca w nowej sytuacji, m.in. wykazując ogromne zainteresowanie szeroko rozumianymi inicjatywami edukacyjnymi. Jest to tendencja obserwowana już od wielu lat na Zachodzie, a od pewnego czasu także i w naszym kraju.
W związku z tym coraz częściej mówi się o koncepcji kształcenia ustawicznego, uwzględniającej także oczekiwania i potrzeby ludzi starszych, dla których nauka jest nie tylko sposobem na interesujące spędzenie wolnego czasu, ale przede wszystkim przygodą intelektualną czy szansą na powrót do naukowych fascynacji z lat młodości, na które w okresie życia zawodowego nie starczało im czasu.
Program Centrum Edukacji, Informacji i Aktywizacji Seniorów ma być realizowany przez wiele lat. Na program ten złożą się m.in.: zajęcia edukacyjne, działania szkoleniowo-informacyjne na rzecz pełnoprawnego udziału seniorów we współczesnym społeczeństwie, działania integracyjne, poradnictwo prawne i psychologiczne, inicjatywy o charakterze wolontarystycznym i samopomocowym.
Jedną z najważniejszych inicjatyw edukacyjnych, planowanych w ramach programu Centrum Edukacji, Informacji i Aktywizacji Seniorów, jest Uniwersytet Otwarty Trzeciego Wieku. Rozpoczął on działalność w marcu 2007 r. - od semestru zerowego. Podstawową ofertę programową stanowią wykłady z zakresu nauk humanistycznych i medycznych, prowadzone przez wykładowców warszawskich uczelni. Ponadto słuchacze mogą - w ramach dodatkowej oferty - uczęszczać na zajęcia fakultatywne: lektoraty języków obcych, warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe, a także uczestniczyć w interesujących imprezach turystycznych. Przewidywana jest kontynuacja zajęć w przerwach międzysemestralnych.
Zajęcia odbywają się w nowoczesnym, zlokalizowanym w centrum Warszawy Ośrodku Sportu i Rekreacji Dzielnicy Śródmieście przy ul. Polnej 7a, ale także w innych miejscach Warszawy, np. w Zamku Królewskim, Muzeach itd.
Informacje telefoniczne:
tel. kom.: 600 31 41 44 - Elżbieta Kowalska / ekowalska@tdw.org.pl
Projekt jest współfinansowany z następujących środków:
Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy oraz wpłat słuchaczy UOTW
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Lepiej z Rosji niż przez Chorwację: przyszłość dostaw ropy na Węgry i Słowację
Wstrzymanie w lipcu przez rosyjski Łukoil dostaw ropy na Słowację i Węgry w wyniku objęcia tej spółki ukraińskimi sankcjami zwróciło uwagę na utrzymujące się uzależnienie tych państw od rosyjskiego surowca (zob. Węgiersko-słowacki spór z Ukrainą: wstrzymanie dostaw ropy Łukoilu).
Macron w Serbii: interesy przede wszystkim
W dniach 29–30 sierpnia podczas oficjalnej wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Belgradzie podpisano liczne serbsko-francuskie umowy dotyczące współpracy w zakresie m.in. ochrony środowiska, rolnictwa, eksploatacji surowców krytycznych, nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji, a także energetyki jądrowej. Najważniejszym punktem wizyty było zawarcie kontraktu na zakup 12 samolotów bojowych Dassault Rafale o łącznej wartości 2,7 mld euro.
Game over? Przyszłość rosyjskiego tranzytu gazu przez Ukrainę
Zajęcie przez Ukrainę fragmentu terytorium Rosji, na którym znajdują się strategicznie ważne elementy infrastruktury gazowej, nie poskutkowało redukcją przesyłu surowca do odbiorców w UE. Jednocześnie wzrost w ostatnich tygodniach ryzyk dla bezpieczeństwa tej trasy podsyca pytania o przyszłość tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę po wygaśnięciu z końcem 2024 r. kontraktu tranzytowego oraz o wpływ zbliżających się zmian na stabilność dostaw.