Poruszamy dziedzictwo" (Heritage in Motion) to projekt, w ramach którego zadaniem jest promowanie wiedzy o kulturowym dziedzictwie lokalnym i europejskim. Podczas realizacji działań będziemy rozwijać i wprowadzać innowacyjne metody nauczania wykorzystujące doświadczenie, umiejętności i aktywność osób dorosłych i starszych. Wykorzystamy technologie informacyjno-komunikacyjne, Internet, platformy edukacyjne, ponieważ uważamy, że otwarta edukacja powinna odgrywać zasadniczą rolę w dzisiejszym społeczeństwie.
Poprzez nasze działania będziemy propagować założenia Europejskiego Roku Dzidzictwa Kulturowego (Decycja [UE] 2017/864): “Celem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego jest zachęcenie jak największej liczby osób do odkrywania i poznawania europejskiego dziedzictwa kulturowego jako wspólnego dobra oraz do wzmocnienia poczucia przynależności do wspólnej europejskiej rodziny".
CEL
Priorytetem działań projektowych jest promowanie wśród osób starszych wartości związanych z dziedzictwem kulturowym. Nasze działania będą realizowane we współpracy z organizacjami partnerskimi z innych krajów europejskich, ich wyniki prezentowane w jak najszerszym gronie europejskich odbiorców, w celu dzielenia się nabytą wiedzą i wspólnego odkrywania dziedzictwa europejskiego w procesie kształcenia osób dorosłych i starszych. Poprzez działania i wyniki pracy w projekcie, pragniemy ukazać wspólnotę europejskiego bogactwa kulturowego i jego wartość w różnorodności.
Więcej o projekcie na stronie: https://www.heimheritage.eu/
Na tej stronie mozna się zapisać do Newslettera: http://www.heimheritage.pl/projekt/
Koordynator Projektu:
Małgorzata Stanowska
heimproject@tdw.org.pl
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Lepiej z Rosji niż przez Chorwację: przyszłość dostaw ropy na Węgry i Słowację
Wstrzymanie w lipcu przez rosyjski Łukoil dostaw ropy na Słowację i Węgry w wyniku objęcia tej spółki ukraińskimi sankcjami zwróciło uwagę na utrzymujące się uzależnienie tych państw od rosyjskiego surowca (zob. Węgiersko-słowacki spór z Ukrainą: wstrzymanie dostaw ropy Łukoilu).
Macron w Serbii: interesy przede wszystkim
W dniach 29–30 sierpnia podczas oficjalnej wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Belgradzie podpisano liczne serbsko-francuskie umowy dotyczące współpracy w zakresie m.in. ochrony środowiska, rolnictwa, eksploatacji surowców krytycznych, nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji, a także energetyki jądrowej. Najważniejszym punktem wizyty było zawarcie kontraktu na zakup 12 samolotów bojowych Dassault Rafale o łącznej wartości 2,7 mld euro.
Game over? Przyszłość rosyjskiego tranzytu gazu przez Ukrainę
Zajęcie przez Ukrainę fragmentu terytorium Rosji, na którym znajdują się strategicznie ważne elementy infrastruktury gazowej, nie poskutkowało redukcją przesyłu surowca do odbiorców w UE. Jednocześnie wzrost w ostatnich tygodniach ryzyk dla bezpieczeństwa tej trasy podsyca pytania o przyszłość tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę po wygaśnięciu z końcem 2024 r. kontraktu tranzytowego oraz o wpływ zbliżających się zmian na stabilność dostaw.