Dziennikarstwo śledcze w ukraińskich mediach regionalnych i lokalnych na straży reform (2015-2016)

drukuj
ag, 27.05.2016

Projekt jest realizowany przy współpracy z ukraińskim partnerem – Instytutem Rozwoju Prasy Regionalnej w Kijowie. Zakładamy, że realizacja 2-letniego projektu wzmocni rolę dziennikarzy śledczych w walce z nadużyciami przy wdrażaniu reform na szczeblu lokalnym.

Głównym celem jest zmotywowanie dziennikarzy śledczych mediów regionalnych i lokalnych do podejmowania czaso- i kosztochłonnych śledztw dot. zagadnień związanych z patologiami procesu reform na szczeblu lokalnym. Dla osiągnięcia tego celu planujemy: zapewnić dziennikarzom śledczym w/w mediów w ramach konkursów środki na prowadzenie śledztw, dodatkowo motywować ich możliwością udziału w prestiżowych konkursach na najlepsze śledztwo dziennikarskie oraz zapewnić stały dostęp do konsultacji prawnych.

Zamierzamy też zadbać – dzięki szkoleniom – o zwiększenie ich bezpieczeństwa osobistego oraz o poprawę atrakcyjności ich materiałów (wykorzystanie instrumentów wizualizacji i dziennikarstwa danych). Projekt będzie także stymulował powstanie regionalnych centrów dziennikarstwa śledczego, co trwale wzmocni lokalne mechanizmy kontrolne.

Wśród celów bezpośrednich (szczegółowych) projektu należy wymienić:

1.Stworzenie dziennikarzom śledczym mediów lokalnych na Ukrainie warunków do podejmowania czaso- i kosztochłonnych śledztw na tematy związane z procesem reform na szczeblu lokalnym.

2.Zmotywowanie dziennikarzy do podejmowania śledztw poprzez wsparcie finansowe przy pomocy konkursów. Pozwoli to pokonać główną przeszkodę dla działalności dziennikarzy śledczych mediów lokalnych, którą jest brak środków finansowych na prowadzenie śledztw. Dodatkowym czynnikiem motywacyjnym będzie konkurs na najlepsze śledztwo dziennikarskie i coroczna konferencja dziennikarstwa śledczego na Ukrainie, podczas której dziennikarze będą mogli zaprezentować swój dorobek. Obydwa elementy znacząco podniosą prestiż podejmowanej pracy.

 3.Zapewnienie dziennikarzom Å›ledczym wolnego dostÄ™pu do przed-publikacyjnych ekspertyz prawnych. Pozwoli to zminimalizować ryzyko podejmowania postÄ™powaÅ„ sÄ…dowych wobec dziennikarzy.

 4.Zapewnienie dziennikarzom Å›ledczym wolnego dostÄ™pu do konsultacji metodologicznych, co pozwoli skuteczniej prowadzić Å›ledztwa.

 5.Poprawa umiejÄ™tnoÅ›ci dziennikarzy Å›ledczych w zakresie wykorzystywania instrumentów wizualizacji danych oraz dziennikarstwa danych. W efekcie zwiÄ™kszy to atrakcyjność publikowanych przez nich materiałów.

 6.Uzyskanie przez bezpoÅ›rednich beneficjentów nawyków dotyczÄ…cych bezpieczeÅ„stwa pracy, w tym cyfrowego, co poprawi bezpieczeÅ„stwo ich pracy.

7.Integracja regionalnych środowisk dziennikarzy śledczych. Przepływ informacji, dzielenie się doświadczeniami i sytuacyjna współpraca są ważnym elementem pomocnym w ich pracy.

8.Stymulowanie powstania nowych regionalnych centrów dziennikarstwa śledczego.

W 2015 roku zrealizowaliśmy:

- konkursu na najlepsze śledztwo dziennikarskie (I edycja);

- ekspertyzy prawne w ramach śledztw dziennikarskich (zaplanowane także w 2016 roku);

- konsultacje metodologiczne w ramach śledztw dziennikarskich (zaplanowane także w 2016 roku)

 - warsztat pt.: "Dziennikarstwo danych i wizualizacja danych";

 - warsztat pt.: "BezpieczeÅ„stwo cyfrowe dziennikarzy" ;

- konferencja dziennikarstwa śledczego.

Na  2016 rok zaplanowaliÅ›my:

 - staże w regionalnych centrach dziennikarstwa Å›ledczego;

- konkursu na najlepsze śledztwo dziennikarskie ( II edycja);

- warsztat pt.: "Dziennikarstwo danych i wizualizacja danych";

- warsztat pt.: "Bezpieczeństwo cyfrowe dziennikarzy";

- konferencja dziennikarstwa śledczego-2016;

- ewaluacja.

    

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytuÅ‚em: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich