Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych zapraszają na kolejne wydarzenie z cyklu DZIEDZICTWO AKADEMICKIE I HISTORIA NAUKI.
29 maja 2019 r. profesor Julian Gembalski wygłosi wykład pt.:
Między sztuką a nauką. Organy jako dziedzictwo kultury.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich.
Ekspozycja muzealna będzie tego dnia otwarta do godziny 19:00
Profesor Julian Gembalski jest organistą, kompozytorem i muzykologiem. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach oraz studiów podyplomowych w Paryżu, od 1974 roku jest związany z pierwszą z wymienionych uczelni, gdzie obecnie kieruje Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem Akademii Muzycznej w Katowicach. Na jego dorobek artystyczny składają się m.in. koncerty w całej Europie i w USA, 50 nagranych płyt CD i liczne kompozycje. W swojej działalności naukowej koncentruje się na badaniach nad historią organów i muzyki organowej na Śląsku (ok.120 publikacji). Miał istotny wkład w powstanie Muzeum Organów Ślaskich, otwartego w 2004 roku oraz Archiwum Organologicznego, gromadzącego dokumentację związaną z organami, muzyką organową i muzyką kościelną.
Z wyrazami szacunku,
Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Zarząd Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych
______________________________
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
Pałac Tyszkiewiczów-Potockich
Krakowskie Przedmieście 32, 00-927 Warszawa
www.muzeum.uw.edu.pl, facebook.pl/MuzeumUW
tel. (022) 55 20 107
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Ukraińska dywersja w obwodzie biełgorodzkim. 1126. dzień wojny
Turcja: fala protestów po aresztowaniu burmistrza Stambułu
23 marca sąd podjął decyzję o aresztowaniu burmistrza Stambułu Ekrema İmamoğlu na podstawie zarzutów korupcyjnych, a tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o pozbawieniu go stanowiska. Tego samego dnia w Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) odbyły się prawybory, które wyłoniły İmamoğlu jako jej kandydata na prezydenta w wyborach w 2028 r. Przybrały one formę akcji solidarnościowej z uwięzionym politykiem – do udziału w prawyborach dopuszczono także obywateli niebędących członkami ugrupowania.
Izrael zrywa zawieszenie broni w Gazie
18 marca Izrael zerwał zawarte 19 stycznia br. zawieszenie broni i wznowił ataki na Strefę Gazy. W kolejnych dniach w bombardowaniach zabitych zostało ponad 700 osób (w tym wiele dzieci; ogólna liczba palestyńskich ofiar śmiertelnych trwającego od 2023 r. konfliktu oscyluje wokół 50 tys.). Wojska izraelskie prowadzą również operację lądową m.in. na północy w rejonie miasta Bajt Lahija, na południu w rejonie miasta Rafah oraz w centrum, przez co Strefa została (ponownie) rozdzielona na dwie części.