Tym razem przesyłam trzy linki do sztuk czytanych przez aktorów teatru Kwadrat. Zapowiada się bardzo przyjemnie.
Dogadzaj mojej żonie [czytanie performatywne] - Teatr Kwadrat
Aktorzy Paweł Małaszyński, Andrzej Nejman, Ilona Chojnowska i Anna Cieślak spotkali się wirtualnie, by wspólnie przeczytać dla Państwa komedię "Dogadzaj mojej żonie" René Heinersdorffa.
https://www.youtube.com/watch?v=3ns1SN3SIJ0&t=489s
Umrzeć ze śmiechu [czytanie performatywne] - Teatr Kwadrat
Druga odsłona performatywnego czytania sztuk online w wykonaniu aktorów Teatru Kwadrat. Tym razem na warsztacie farsa Paula Elliotta "Umrzeć ze śmiechu". W czytaniu wystąpili:
Ewa Wencel - Lena; Ewa Ziętek - Millie; Lucyna Malec - Connie; Olga Kalicka - Rachel; Marcin Piętowski - Bobby; Andrzej Nejman - kot Gruba Dupa
https://www.youtube.com/watch?v=52Zt8T5efh0&t=10s
Wszystko jest względne [czytanie performatywne] - Teatr Kwadrat
Tym razem sztuka "Wszystko jest względne" Alana Ayckbourna. Występują: Lucyna Malec,
Pawł Wawrzecki, Anna Karczmarczyk, Marcin Korcz, Andrzeja Nejman.
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Brutalna pacyfikacja protestów w Iranie
Władze w Iranie spacyfikowały największą od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r. falę protestów antyreżimowych. Według umiarkowanych szacunków po stronie demonstrantów miało zginąć ok. 13 tys., a rządowej – ok. 500 osób. Doprowadziło to do ustania zamieszek, choć do lokalnych starć wciąż ma dochodzić w irańskim Kurdystanie i Beludżystanie. Zarazem trudno o pełen obraz obecnej sytuacji ze względu na trwającą od 8 stycznia ścisłą blokadą informacyjną (z wyłączeniem internetu).
Trump eskaluje spór o Grenlandię: zapowiedź ceł na europejskich sojuszników
17 stycznia Donald Trump ogłosił wprowadzenie 10-procentowych ceł na produkty z ośmiu krajów europejskich (Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Niemiec, Francji, Holandii oraz Wielkiej Brytanii). Mają one wejść w życie 1 lutego, a od 1 czerwca wzrosnąć do 25% – będą obowiązywać do czasu sprzedania Grenlandii Stanom Zjednoczonym. Działanie prezydenta USA to reakcja na wysłanie przez ww. państwa żołnierzy na wyspę. Trump wskazał, że konieczność jej pozyskania wynika z potrzeby zabezpieczania Grenlandii przed wpływami rosyjskimi i chińskimi, a także ze słabości samej Danii.
Ukraina: pogłębiający się kryzys większości parlamentarnej
13 stycznia Rada Najwyższa Ukrainy (RN) nie zdołała zatwierdzić Denysa Szmyhala na stanowisku pierwszego wicepremiera i ministra energetyki – zagłosowało jedynie 210 deputowanych na 226 wymaganych, w tym tylko 153 z prezydenckiej frakcji Sługi Narodu (SN) na 228 członków. Powołać Szmyhala – a także Mychajła Fedorowa na szefa resortu obrony – udało się dopiero po powtórzeniu głosowania następnego dnia.