Odkrywanie historii lokalnej z Małgorzatą Litwinowicz

drukuj
Ilona Kondrat, 25.09.2019

W dniach 17-18 września br. uczestnicy projektu "Moja historia" wzięli udział w kolejnych warsztatach przygotowujących do stworzenia filmu o ich wspomnieniach z dzieciństwa i życiu w niepodległej Polsce. Warsztaty odbyły się w Reymontówce, a prowadziła je Małgorzata Litwinowicz – animatorka kultury, opowiadaczka i kuratorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie. Uczestnicy przeżyli  piękne chwile inspiracji oraz poszukiwania źródeł odwagi do tworzenia historii lokalnych, opowieści tradycyjnych i osobistych, interpretacji przestrzeni, krajobrazów, a także przedmiotów. Ponadto podczas wyjazdu wspólnie z reżyserką Joanna Stanowska stworzyli scenariusz filmu, którego premiera zapowiedziana jest późną jesienią.

Więcej o projekcie: tutaj
Projekt "Moja historia" jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa.

foto: Michał Nadolny

 

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Nowy rząd w Bułgarii: czasowa stabilizacja władzy wykonawczej

6 czerwca parlament Bułgarii udzielił wotum zaufania rządowi koalicyjnemu, współtworzonemu przez dwa największe kluby parlamentarne: GERB–Sojusz Sił Demokratycznych (GERB–SDS) oraz Kontynuujemy Zmiany–Demokratyczna Bułgaria (PP–DB). Na jego czele stanie związany z PP Nikołaj Denkow. Za jego powołaniem opowiedziało się 130 posłów obydwu ugrupowań, a także 2 z 35 posłów Ruchu na rzecz Praw i Swobód (DPS) reprezentującego mniejszość turecką. Daje to nowemu gabinetowi stabilną większość w 240-osobowym Zgromadzeniu Narodowym.

Turcja: nowy rząd, stare wyzwania

3 czerwca w Ankarze miała miejsce ceremonia zaprzysiężenia Recepa Tayyipa Erdoğana na trzecią kadencję prezydencką. W wydarzeniu wzięły udział delegacje najwyższego szczebla (szefów państw lub rządów) z krajów sąsiadujących z Turcją – Azerbejdżanu, Gruzji i Bułgarii oraz, po raz pierwszy, Armenii – a także m.in. z Węgier, Kazachstanu i Wenezueli. Był tam również obecny sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Tego samego dnia prezydent ogłosił skład nowego rządu.

Konsekwencje rozmieszczenia rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi

25 maja szefowie resortów obrony Rosji i Białorusi Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin podpisali porozumienie regulujące tryb rozmieszczenia na białoruskim terytorium rosyjskiej taktycznej broni jądrowej (TBJ). To kolejny etap realizacji zapowiedzi prezydenta FR Władimira Putina z marca br., zgodnie z którą broń taka miała być dostarczona na terytorium Republiki Białorusi do 1 lipca br.