Szanowni Państwo,
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zaprasza na śniadanie filozoficzne z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej, w dniu 22 kwietnia (sobota), o godz. 12:00, Burakowska 14. Wstęp wolny.
Różne pokolenia, różne doświadczenia, różne perspektywy - Czy słyszymy to, co do siebie mówimy ? Wspólne śniadanie jest pretekstem do rozmowy o dialogu pomiędzy pokoleniami, o emocjach i szukaniu siebie w drugim człowieku, o tym, czy można żyć bez marzeń. Podczas spotkania zaplanowano wspólne przygotowanie śniadania oraz moderowaną dyskusję dotyczącą relacji pomiędzy młodymi i starszymi. Do udziału w debacie zaproszono Martynę Harland (psycholożkę, filmoznawczynię) oraz Janusza Byszewskiego (kuratora, założyciela Laboratorium Edukacji Twórczej CSW).
Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej został ustanowiony przez Komisję Europejską na 29 kwietnia. Celem inicjatywy jest promowanie komunikacji i porozumienia międzypokoleniowego oraz Unii Europejskiej przyjaznej wszystkim grupom wiekowym.
22 kwietnia (sobota), godz. 12:00-14:30
Miejsce: Burakowska 14
Wstęp wolny
Program wydarzenia w Warszawie:
12:00-13:00 – śniadanie międzypokoleniowe
13:00-14:30 – dyskusja
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Izrael zrywa zawieszenie broni w Gazie
18 marca Izrael zerwał zawarte 19 stycznia br. zawieszenie broni i wznowił ataki na Strefę Gazy. W kolejnych dniach w bombardowaniach zabitych zostało ponad 700 osób (w tym wiele dzieci; ogólna liczba palestyńskich ofiar śmiertelnych trwającego od 2023 r. konfliktu oscyluje wokół 50 tys.). Wojska izraelskie prowadzą również operację lądową m.in. na północy w rejonie miasta Bajt Lahija, na południu w rejonie miasta Rafah oraz w centrum, przez co Strefa została (ponownie) rozdzielona na dwie części.
Turcja w świecie Trumpa – na kłopoty Europa?
Tureccy decydenci postrzegają prezydenturę Donalda Trumpa jako próbę transformacji systemu międzynarodowego i zasad, na jakich opierał się on po zakończeniu zimnej wojny. Sądzą, że celem przywódcy jest ograniczenie kosztów, jakie generowało dla Stanów Zjednoczonych utrzymywanie przez nie systemu regionalnych sojuszy. Dlatego uważają, że trwale zmieni on relacje transatlantyckie, prowadząc m.in. do ograniczenia zaangażowania USA w Europie.
Demografia Czech: niegdyś wzór, dziś raczej przestroga
Jeszcze kilka lat temu Czechy wyróżniały się na tle regionu wysokim współczynnikiem dzietności i były stawiane – również w Polsce – za przykład sukcesu polityki demograficznej. Obecnie sami Czesi coraz częściej biją na alarm, zwracając uwagę na kolejne negatywne rekordy, np. najniższą liczbę urodzeń od wprowadzenia regularnych statystyk.