Przesyłam do Państwa informację uszczegółowioną dotyczącą środowych zajęć w OSiRze (9 stycznia).
O godzinie 10-tej w małej sali na drugim piętrze zostanie wyświetlony film z naszej pracy przy projekcie "Niepodległa", której efektem był spektakl "Cienie przeszłości" wyreżyserowanym przez panią Joannę Stanowską, ze skromnym udziałem między innymi czterech słuchaczek naszego UOTW, tj: Renaty Baranowskiej-Bogdan, Barbary Bańkowskiej, Bogny Kaniewskiej i piszącej te słowa. Słowo wprowadzenia do tematu będzie miała przyjemność przedstawić wiceprezes Fundacji Towarzystwa Demokratycznego Wschód pani Agnieszka Nowińska. Bardzo zapraszam koleżanki i kolegów na tę projekcję, która zobrazuje jak trudna, ciężka ale i niezmiernie pouczająca była praca wszystkich uczestników projektu.
O godzinie 11-tej wykład prof. Waldemara Dziaka z politologii, na temat sojuszy i konfliktów między Chinami a Koreą Północną.
Po wykładzie (po 12-tej) nasza szefowa Elżbieta Kowalska prosi o pozostanie na 15 minut słuchaczy wyjeżdżających do sanatorium "Przy Tężni" w Inowrocławiu. Przekaże ona wszystkie informacje, które powinny być znane zainteresowanym tą wyprawą.
Oczywiście pilates się odbędzie.
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Rosyjskie postępy w obwodzie sumskim. 1210. dzień wojny
Atak Izraela na Iran – koniec wojny zastępczej, początek bezpośredniej
W nocy z 12 na 13 czerwca Izrael rozpoczął uderzenie zbrojne na Iran, które – według oficjalnych deklaracji – ma doprowadzić do zniszczenia tamtejszego programu jądrowego. W kolejnych dniach zaatakowano kilkaset celów, w tym instalacje nuklearne, wojskowe i obiekty Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (KSRI). Zabitych zostało wiele osób z kierownictwa struktur bezpieczeństwa. Liczba ofiar śmiertelnych po stronie irańskiej waha się w zależności od źródła pomiędzy 220 a 400.
Ataki Izraela na Iran – konsekwencje dla rynków ropy i gazu
Rozpoczęty 13 czerwca atak Izraela na Iran rzutuje na sytuację na rynkach surowców energetycznych. Niemal natychmiast wzrosły ceny – kontrakty miesięczne na ropę marki Brent o ok. 8–13%, do 75–78 dolarów za baryłkę. Pomimo obustronnych nalotów i punktowych zniszczeń w irańskiej i izraelskiej infrastrukturze energetycznej przez kolejne dni ceny utrzymywały się na w miarę stabilnym, a nawet nieco niższym poziomie. Podniosły się też o kilka procent ceny gazu na europejskiej giełdzie TTF.