Szanowni Państwo,
Ruszyła rekrutacja uczestników do nowego projektu TDW!
Zapraszamy do wspólnego wspominania, opowiadania historii, refleksji o takich wartościach jak wolność i niepodległość. Podczas wspólnych warsztatów uczestnicy stworzą film dokumentujący historie, wspomnienia i opowieści o dzieciństwie, dorastaniu i życiu w niepodległej Polsce. Na zgłoszenia czekamy do 20 lipca do godziny 15, ale doradzamy nie zastanawiać się długo, ponieważ ilość miejsc jest bardzo ograniczona:)
Zgłoszenia prosimy przesyłać na e-mail: tdw@twd.org.pl lub pod nr tel.: 669-998-609.
Pierwsze spotkanie - warsztat integracyjny - odbędzie się 25.07 w godz. 10:00 - 16:00. Szczegóły dotyczące opisu i przebiegu projektu znajdują się w załączniku.
Zapraszamy serdecznie do kontaktu.
Joanna Stanowska
koordynator projektu
tel.: 669 998 609
Ośrodek Studiów Wschodnich
Rosyjskie postępy w obwodzie sumskim. 1210. dzień wojny
Atak Izraela na Iran – koniec wojny zastępczej, początek bezpośredniej
W nocy z 12 na 13 czerwca Izrael rozpoczął uderzenie zbrojne na Iran, które – według oficjalnych deklaracji – ma doprowadzić do zniszczenia tamtejszego programu jądrowego. W kolejnych dniach zaatakowano kilkaset celów, w tym instalacje nuklearne, wojskowe i obiekty Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (KSRI). Zabitych zostało wiele osób z kierownictwa struktur bezpieczeństwa. Liczba ofiar śmiertelnych po stronie irańskiej waha się w zależności od źródła pomiędzy 220 a 400.
Ataki Izraela na Iran – konsekwencje dla rynków ropy i gazu
Rozpoczęty 13 czerwca atak Izraela na Iran rzutuje na sytuację na rynkach surowców energetycznych. Niemal natychmiast wzrosły ceny – kontrakty miesięczne na ropę marki Brent o ok. 8–13%, do 75–78 dolarów za baryłkę. Pomimo obustronnych nalotów i punktowych zniszczeń w irańskiej i izraelskiej infrastrukturze energetycznej przez kolejne dni ceny utrzymywały się na w miarę stabilnym, a nawet nieco niższym poziomie. Podniosły się też o kilka procent ceny gazu na europejskiej giełdzie TTF.