Wsparcie dziennikarzy ormiańskich w zakresie przeciwdziałania dezinformacji (2018-2019)

drukuj
Ilona Kondrat, 09.07.2019

Celem projektu "Wsparcie dziennikarzy ormiańskich w zakresie przeciwdziałania dezinformacji" było podniesienie kompetencji ormiańskich dziennikarzy w zakresie pracy z informacją.

Dziennikarze z Armenii wziÄ™li udziaÅ‚ w szkoleniu, którego celem byÅ‚o poznanie technik przeciwdziaÅ‚ania i zapobiegania dezinformacji wraz z elementami technik Å›ledczych, pozyskiwania i weryfikacji informacji. Uczestnicy projektu spotkali siÄ™ m.in. z MariÄ… PrzeÅ‚omiec i Bartoszem SkibÄ… ze Studio Wschód TVP, analitykami OÅ›rodka Studiów Wschodnich – OSW, gdzie Jolanta Darczewska mówiÅ‚a o dezinformacji jako o procesie ciÄ…gÅ‚ym, Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich, gdzie Dorota ZieliÅ„ska mówiÅ‚a m.in. o sytuacji polskich mediów i o współpracy z dziennikarzami z Ukrainy w zakresie przeciwdziaÅ‚ania dezinformacji.

 

Koordynator projektu: Agnieszka NowiÅ„ska / anowinska@tdw.org.pl

Projekt współfinansowany byÅ‚ ze Å›rodków programu RITA – Przemiany w Regionie, Polsko-AmerykaÅ„skiej Fundacji WolnoÅ›ci oraz administrowany przez FundacjÄ™ Edukacja dla Demokracji. 

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytuÅ‚em: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Nowe reguły gry. Nowelizacja ordynacji wyborczej do Bundestagu

17 marca Bundestag uchwalił nowelizację ordynacji wyborczej, która przewiduje zmniejszenie liczby posłów z 736 obecnie do 630 po wyborach w 2025 r. Zasadniczy element reformy sprowadza się do rezygnacji z przyznawania tzw. mandatów nadwyżkowych oraz mandatów wyrównawczych. Ich liczba jest zmienna, obecnie wynosi 138 (zob. Za duży Bundestag: spór o reformę prawa wyborczego).

Unijna amunicja dla Ukrainy. 391. dzień wojny

Nocą 22 marca Rosjanie przeprowadzili kolejny atak z użyciem dronów kamikadze Shahed-136/131. Uszkodzeniu uległy niesprecyzowane obiekty infrastruktury w obwodach żytomierskim i kijowskim, zginęły co najmniej cztery osoby, ponad 20 zostało rannych. Według ukraińskiego Sztabu Generalnego obrońcy zestrzelili 16 z 21 atakujących bezzałogowców. 21 marca wieczorem para rosyjskich myśliwców przypuściła atak rakietowy na Odessę, gdzie doszło do zniszczeń (zestrzelono dwa pociski). Najeźdźcy kontynuowali ataki tego typu w obwodzie donieckim, m.in. na Słowiańsk.

Kryzys, nie katastrofa. Białoruska gospodarka rok po rosyjskiej agresji na Ukrainę

Nowe zachodnie sankcje, nakładane w 2022 r. w związku ze współudziałem w rosyjskiej inwazji na Ukrainę, oraz utrata ukraińskiego rynku zagroziły stabilności białoruskiej gospodarki. Według najbardziej pesymistycznych prognoz kraj miał pogrążyć się w głębokiej, nawet dwucyfrowej recesji, a eksport najbardziej dochodowych towarów – ulec załamaniu. Tymczasem oficjalne dane z ubiegłego roku, w tym m.in. spadek PKB jedynie o 4,7%, produkcji przemysłowej – o 5,4%, a całości obrotów w handlu zagranicznym – tylko o 6%, wskazują na umiarkowany kryzys.