Wsparcie dziennikarzy ormiańskich w zakresie przeciwdziałania dezinformacji (2018-2019)

drukuj
Ilona Kondrat, 09.07.2019

Celem projektu "Wsparcie dziennikarzy ormiańskich w zakresie przeciwdziałania dezinformacji" było podniesienie kompetencji ormiańskich dziennikarzy w zakresie pracy z informacją.

Dziennikarze z Armenii wzięli udział w szkoleniu, którego celem było poznanie technik przeciwdziałania i zapobiegania dezinformacji wraz z elementami technik śledczych, pozyskiwania i weryfikacji informacji. Uczestnicy projektu spotkali się m.in. z Marią Przełomiec i Bartoszem Skibą ze Studio Wschód TVP, analitykami Ośrodka Studiów Wschodnich – OSW, gdzie Jolanta Darczewska mówiła o dezinformacji jako o procesie ciągłym, Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich, gdzie Dorota Zielińska mówiła m.in. o sytuacji polskich mediów i o współpracy z dziennikarzami z Ukrainy w zakresie przeciwdziałania dezinformacji.

 

Koordynator projektu: Agnieszka Nowińska / anowinska@tdw.org.pl

Projekt współfinansowany był ze środków programu RITA – Przemiany w Regionie, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz administrowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji. 

język polskijęzyk angielski

Ośrodek Studiów Wschodnich

Austria: koniec bezpośrednich dostaw od Gazpromu 

16 listopada rosyjski Gazprom Export zaprzestał dostaw gazu do austriackiej firmy OMV w ramach długoterminowego kontraktu austriacko-rosyjskiego. W jego warunkach przewidziano dostawy surowca w wielkości ok. 5 TWh miesięcznie (0,5 mld m3) do 2040 r. Ich wstrzymanie to konsekwencja ogłoszonej 13 listopada wygranej OMV z Gazprom Exportem w postępowaniu arbitrażowym. Austriackiej firmie przyznano 230 mln euro odszkodowania w związku z początkowo nieregularnymi, a we wrześniu 2022 r. całkowicie zaprzestanymi dostawami rosyjskiego koncernu do Niemiec.

Niemcy: czarne chmury nad mechanizmem wsparcia budowy nowych elektrowni gazowych 

25 listopada Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu (BMWK) przekazało zaktualizowany projekt ustawy dotyczącej mechanizmu wsparcia finansowego dla budowy nowych dyspozycyjnych elektrowni (niem. Kraftwerkssicherheitsgesetz) do finalnych konsultacji z interesariuszami oraz krajami związkowymi RFN. Na przedstawienie swojego stanowiska otrzymali oni czas do 28 listopada. Z podanego przez BMWK harmonogramu prac wynika, że ostateczny projekt ustawy ma zostać przyjęty przez rząd federalny 4 grudnia i wkrótce potem trafić do Bundestagu.

Gruzja zawiesza integrację z UE

28 listopada premier Irakli Kobachidze oświadczył, że do 2028 r. Gruzja nie rozpocznie rozmów akcesyjnych z UE. W tym czasie kraj nie będzie także przyjmować żadnych unijnych funduszy, gdyż „europejscy politycy i biurokraci wykorzystują udzielane granty i kredyty jako środek szantażu”, tymczasem dla Tbilisi „nie do przyjęcia jest traktowanie integracji z UE w charakterze jałmużny”. Według Kobachidzego do końca 2028 r.