"Tygodniówka Senioralna" nr 30

drukuj
Barbara Słomka, 23.07.2018

Kolejny numer wydawnictwa, w którym seniorzy mogą znaleźć interesujące dla siebie wydarzenia w Warszawie,

W TYM TYGODNIU POLECAMY:
 Sąsiedzką sieć wsparcia na Solcu i Powiślu,
 Zwiedzanie Muzeum Domków dla Lalek,
 Warszawskie Kino Nieme w Parku Żeromskiego.

Chór Terapeutyczny 23 LIPCA (poniedziałek) godz. 18.00 MAL, ul. Paca 40
OPIS WYDARZENIA: Chór terapeutyczny to grupa przesympatycznych osób, które chcą się rozwijać w sztuce jaką jest śpiewanie zespołowe. Przez całe wakacje w poniedziałki o 18:00 na Paca 40 odbywają się próby chóru. Każdy chętny może dołączyć w dowolnej chwili.

Tadeusz Baranowski "Stany Umysłu II" wernisaż wystawy 24 LIPCA (wtorek) godz. 18.00 Okręg Warszawski ZPAP ul. Mazowiecka 11a
OPIS WYDARZENIA: Wystawa obrazów Tadeusza Baranowskiego jest pewnym podsumowaniem ostatnich dziesięciu lat jego pracy. Artysta wciąż eksperymentuje konstruując wielkoformatowe kompozycje bliskie płaskorzeźbie, czy reliefowi. Swoje nieomal trójwymiarowe obrazy układa na klasycznych blejtramach płóciennych lub płytach pleksi. Tadeusz Baranowski - absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Warszawie. Oprócz malarstwa zajmował się także grafiką użytkową (szczególnie prasową tworząc liczne autorskie layouty pism) oraz twórczością dla dzieci, za którą otrzymał od Ministra Kultury i Sztuki oraz Dziedzictwa Narodowego medal "Gloria Artis" (2007 r.).

Sąsiedzka sieć wsparcia na Solcu i Powiślu 24 LIPCA (wtorek) godz. 16.00-19.30 Miasteczko Przyrody MAL-MDK, ul. Fabryczna 1/3 (osiedle Solec)
OPIS WYDARZENIA:
Zapraszamy wszystkich chętnych gotowych współtworzyć nieodpłatnie sąsiedzkie sieci wspierania seniorów na osiedlu Solec i Powiśle na pierwsze z cyklu spotkanie warsztatowe, podczas którego będziemy się uczyli, jak można pomagać. W sztukę pomagania wprowadzi nas: - 16.15-17.15 Paweł Witt, pielęgniarz, pracownik dydaktyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, - 17.30-19.30 Anna Długołęcka, psycholog, trenerka rozwoju osobistego.
Zgłoszenia mailowe przyjmujemy do 23 LIPCA: Łucja Kołek, sasiedzisasiadom@gmail.com Info: w godz. 18-21, tel. 691 738 871
Spotkanie realizowane jest w ramach projektu grantowego "Innowacje na ludzką miarę – wsparcie rozwoju mikroinnowacji w obszarze usług opiekuńczych dla osób zależnych" realizowanego przez Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" w partnerstwie z Gminą Miasta Gdynia, Miastem st. Warszawa oraz ECORYS Polska Sp. z o.o. w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Środa dla seniora w Muzeum Domków dla Lalek 25 LIPCA (środa) godz. 14:00 Pałac Kultury i Nauki, Pl. Defilad 1, Wejście od strony Sali Kongresowej
OPIS WYDARZENIA:
na wydarzenie zapraszamy osoby dorosłe, w wieku 60+. Obowiązują zapisy telefoniczne oraz kolejność zgłoszeń pod numerem tel. 517 49 00 47 Program wycieczki: zwiedzanie z przewodnikiem obejmuje wystawy stałe "W świecie dawnych domków dla lalek" oraz "Zabawki sakralne", a także aktualną wystawę czasową.

Sąsiedzkie śpiewanie przy akompaniamencie harmonii 25 LIPCA (środa) godz. 18:00 MAL Grójeckiej 10

OPIS WYDARZENIA:Ciepła atmosfera spotkania pozwoli przyjemnie spędzić wieczór i poznać sąsiadów MAL-a przy Grójeckiej 10

Film "Naciągacze" Ridleya Scotta w Ogrodzie Saskim 25 LIPCA (środa) godz. 21:30 Ogród Saski Skwer żwirowy od ul. Fredry
OPIS WYDARZENIA:
Dzielnica Śródmieście zaprasza na kino letnie w Ogrodzie Saskim.

Historia Warszawy w ośmiu budynkach / Radosław Gajda 26 LIPCA (czwartek)  godz. 18:00 Pokój na lato ul. Towarowa 25

OPIS WYDARZENIA: Cykl opowieści o Warszawie prowadzi Radosław Gajda - architekt, twórca i prowadzący vloga "Architecture is a good idea". Historia Warszawy jest nierozerwalnie związana z budynkami, które były scenografią najważniejszych wydarzeń i tłem życia jej mieszkańców od najdawniejszych czasów. W wykładach przyjrzymy się ośmiu budowlom, bez których warszawska architektura wyglądałaby inaczej. Każdy wykład będzie miał dwóch architektonicznych bohaterów, reprezentujących kolejne epoki. Budynki opowiedzą nie tylko swoją historię, ale i historię ludzi, którzy je wznieśli. Tematem czwartkowego spotkania będzie kościół wizytek i kościół ewangelicko-augsburski - czyli XVIII wiek, czasy saskie i stanisławowskie.

Tańcząc w ogrodzie – taniec z wachlarzami 27 LIPCA (piątek) godz. 19:00 Ogród Powszechny ul. Zamoyskiego 20

OPIS WYDARZENIA: Taniec z wachlarzami łączy precyzję wschodnich sztuk walki, harmonię i rytm Tai Chi z płynnością tańca współczesnego. Czerpiąc inspirację z piękna i magii kobiecego ciała, wydobywa jego ukrytą moc. Prosimy o zabranie na zajęcia wygodnego, niekrępującego ruchów stroju oraz wody. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia przyjmujemy na adres: duszynska.magda@gmail.com

Warszawa zapamiętana – letnie spacery 28 LIPCA (sobota) godz. 16:00 plac Wilsona (przed kinem Wisła)

OPIS WYDARZENIA: Żoliborski WSM – wymarzone M2 w II RP zbiórka: plac Wilsona (przed kinem Wisła) Czy chciałbyś zaangażować się w tworzenie wspólnej przestrzeni mieszkaniowej i życie sąsiedzkie? Celem założycieli Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej było zapewnienie taniego i zdrowego mieszkania dla robotników oraz stworzenie członkom spółdzielni warunków do zawiązania zgodnej i aktywnej wspólnoty. Podczas spaceru zastanowimy się, dlaczego ta idea nie przetrwała. Zobaczymy też dobrze zaprojektowane, skąpane w zieleni przedwojenne bloki i porozmawiamy o wymarzonych warunkach do życia. Organizatorzy: Archiwum Historii Mówionej - Dom Spotkań z Historią/Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią.


Kobiety w starym kinie – wakacyjny cykl filmowy 28 LIPCA (sobota) godz. 16:00 Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
OPIS WYDARZENIA: Cofnij się w czasie i wybierz się do małego, starego kina. Zapraszamy na film "Strachy", reż. Eugeniusz Cękalski, Karol Szołowski (1938, 94’). Warszawski kabaret, w którym pracują główne bohaterki filmu Teresa i Linka, zostaje zamknięty. Dziewczyny muszą wyjechać do prowincjonalnego miasteczka i podjąć pracę w lokalnym teatrzyku. Film na podstawie bestselerowej książki Marii Ukniewskiej, popularnej tancerki warszawskich kabaretów, odsłania kulisy trudnego i pełnego upokorzeń życia tancerek. Debiutującej w roli głównej Hannie Karwowskiej towarzyszy wspaniała Jadwiga Andrzejewska oraz super-gwiazda przedwojennego kina – Eugeniusz Bodo.

Pokaz filmu "Halka" 28 LIPCA (sobota) godz. 20:30 Park Żeromskiego

OPIS WYDARZENIA: Warszawa świętuje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To także 100. rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Dlatego w tym roku warszawskie kino nieme ma kobiecą twarz! Pokazom "pod chmurką" będzie towarzyszyć eksperymentalna muzyka na żywo. Każdy seans będzie poprzedzony spotkaniem z jedną z dziennikarek filmowych – Anną Tatarską, Magdą Maksimiuk lub Dianą Dąbrowską, które o kobiecym, przedwojennym kinie wiedzą prawie wszystko. Filmy będą pretekstem do dyskusji na temat sytuacji kobiet w przedwojennej Polsce. W dniu 28 lipca zapraszamy na film "Halka", z 1929 r. w reżyserii Konstantego Meglickiego. Młoda góralka Halka nie dostrzega bezgranicznej miłości Jontka. Zakochuje się w miejscowym paniczu, który jednak szybko rzuca ją dla innej. Zrozpaczona Halka po urodzeniu jego dziecka wpada w obłęd, a w efekcie odbiera sobie życie. Kogo usłyszymy? Antonina Nowacka (WIDT) – używa przede wszystkim głosu, który poddaje prostym modulacjom oraz syntezie na żywo za pomocą zarówno efektów elektronicznych, jak i rozszerzonych technik wokalnych. Filmy zostaną wyświetlone dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej - Instytut Audiowizualny. Projekt "Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu "Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich