Mój cud nad Wisłą. Mój cud nad Bugiem.

drukuj
Ilona Kondrat, 06.08.2020

Szanowni Państwo,

zapraszamy do udziału w projekcie pt. Mój cud Wisłą. Mój cud nad Bugiem. Projekt, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie realizowany wspólnie z seniorami z gminy Dąbrówka.

Co nas czeka?

W ramach projektu chcemy zaprosić Państwa do wspólnej organizacji wydarzenia, którego głównym tematem będziecie Wy sami: Wasze wspomnienia, przemyślenia, Wasze spojrzenie na świat… Wspólnie zorganizujemy wystawę plakatów, którą zaprezentujemy w Internecie oraz w przestrzeni publicznej gminy Dąbrówka.

Podczas działań projektowych będzie nam towarzyszył obiektyw Mariusza Michalika. Niektórym z Was Mariusz jest dobrze znany, ponieważ kilka lat temu prowadził na naszym UOTW warsztaty fotograficzne.

Spotykając się on-line lub w realu będziemy rozmawiać o tym, co zadecydowało, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. Co nas ukształtowało, co wpłynęło na nasze życie. Będziemy wyciągać z zakamarków pamięci słowa, obrazy, zdarzenia.

Jak to wygląda w praktyce?

Działania rozpoczniemy od 1,5-godzinnego webinarium, podczas którego szczegółowo opowiem Państwu o projekcie, jego celach i założeniach. Podczas tego spotkania on-line chciałabym także usłyszeć od Państwa, co chcielibyście wnieść do projektu poprzez swój udział. To spotkanie planujemy w drugim tygodniu sierpnia.

Mniej więcej w tym samym czasie będziemy się spotykać z seniorami z gm. Dąbrówka. Podczas tych indywidualnych spotkań także będziemy opowiadać o projekcie. Następnie czekają nas indywidualne spotkania z Państwem, podczas których będziemy rozmawiać o naszej tożsamości, o naszej przeszłości, o tym, co dla nas ważne, najważniejsze…

Tym spotkaniom będzie towarzyszył Mariusz Michalik ze swoim aparatem. Fotografie Państwa wykorzystamy do stworzenia plakatów. Terminy tych spotkań będziemy ustalać indywidualnie. Z materiału zebranego podczas rozmów i spotkań z Państwem i z mieszkańcami gminy Dąbrówka powstanie reportaż opowiadający o tożsamości Polaków oraz 16 plakatów. Szesnaście, ponieważ w projekcie weźmie udział 16 uczestników: 8 z gminy Dąbrówka i 8 z UOTW.

To Państwo będziecie bohaterami plakatów, Wasze zdjęcia wykonane przez Mariusza Michalika wraz z fragmentem Waszej wypowiedzi dot. tożsamości. Projekty plakatów będą powstawać we współpracy z Państwem.

Przygotowane plakaty, wraz z reportażem, fragmentami rozmów z Państwem, zostaną opublikowane w Internecie na stronie internetowej TDW. Projekt zakończy wspólne spotkanie na otwarciu wystawy w Kuligowie, które planujemy pod koniec września.

Żeby zgłosić się do projektu wystarczy wysłać maila na adres anowinska@tdw.org.pl lub zadzwonić pod nr telefonu 506 196 949 (w godz. 17.00 – 19.00). W mailu prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu.

Zgłoszenia przyjmujemy do 7 sierpnia 2020 roku.

 

Agnieszka Nowińska

Koordynatorka projektu

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Czechy niezależne od rosyjskiej ropy

17 kwietnia premier Petr Fiala poinformował, że Czechy definitywnie zerwały zależność od dostaw rosyjskiej ropy. Tego dnia po raz pierwszy w historii kraj był zaopatrywany wyłącznie surowcem pochodzącym z innych niż Rosja państw i tylko – łączącymi się ze sobą – ropociągami TAL (z włoskiego portu Triest do południowych Niemiec) i IKL (z bawarskiego Ingolstadt do Czech). Jest to rezultat wdrożenia – zatwierdzonego jesienią 2022 r. – projektu TAL-PLUS, który znacząco zwiększył możliwość transportu surowca tą trasą (zob.

Rozmieszczenie europejskich sił wsparcia na Ukrainie: instrument polityczny czy wojskowy?

Od marca pod egidą Francji i Wielkiej Brytanii trwają prace koalicji chętnych – grupy państw europejskich i partnerów spoza Europy – nad przygotowaniem koncepcji rozmieszczenia zachodnich sił wsparcia na Ukrainie po zakończeniu działań wojennych. To kolejna, dotychczas najkonkretniejsza faza toczącej się od jesieni ub.r. debaty na ten temat. Ostatnie spotkanie tego grona miało miejsce 10 kwietnia w kwaterze głównej NATO.

Nowy rząd w Serbii: żadnych ustępstw wobec protestujących

16 kwietnia parlament Serbii zatwierdził skład nowej rady ministrów, na której czele stanął Đuro Macut. Zastąpi on dotychczasowego premiera i lidera rządzącej Serbskiej Partii Postępowej (SNS) Miloša Vučevicia, który 28 stycznia ogłosił złożenie rezygnacji w związku z pobiciem protestujących studentów przez osoby blisko z nim powiązane (zob. Dymisja premiera Serbii: nieudana próba wygaszenia protestów).