Informacja dla wybierających się do Panteleimonas w Grecji: Ci z Państwa, którzy jeszcze nie wpłacili zaliczki w kwocie 500 zł, proszeni są o uiszczenie tej opłaty w najbliższy poniedziałek tj 8 stycznia w Zamku Królewskim, lub w środę 10 stycznia w OSiRze na ręce kol. Alicji Jóźwiak.
Słuchacze, którzy pojadą do Jelitkowa w czerwcu, zaliczkę w kwocie 500 zł. mogą wpłacać do 7 lutego.
Komunikat o szczegółach wyjazdu do sanatorium w Inowrocławiu ukaże się już wkrótce. (Ruszamy 14 stycznia -niedziela o 8-mej rano z Placu Bankowego).
WESPRZYJ NAS
Wpłać darowiznę na konto:
nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930
tytułem: darowizna na cele statutowe
KRS: 0000137258
Ośrodek Studiów Wschodnich
Rosyjskie postępy w obwodzie sumskim. 1210. dzień wojny
Atak Izraela na Iran – koniec wojny zastępczej, początek bezpośredniej
W nocy z 12 na 13 czerwca Izrael rozpoczął uderzenie zbrojne na Iran, które – według oficjalnych deklaracji – ma doprowadzić do zniszczenia tamtejszego programu jądrowego. W kolejnych dniach zaatakowano kilkaset celów, w tym instalacje nuklearne, wojskowe i obiekty Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (KSRI). Zabitych zostało wiele osób z kierownictwa struktur bezpieczeństwa. Liczba ofiar śmiertelnych po stronie irańskiej waha się w zależności od źródła pomiędzy 220 a 400.
Ataki Izraela na Iran – konsekwencje dla rynków ropy i gazu
Rozpoczęty 13 czerwca atak Izraela na Iran rzutuje na sytuację na rynkach surowców energetycznych. Niemal natychmiast wzrosły ceny – kontrakty miesięczne na ropę marki Brent o ok. 8–13%, do 75–78 dolarów za baryłkę. Pomimo obustronnych nalotów i punktowych zniszczeń w irańskiej i izraelskiej infrastrukturze energetycznej przez kolejne dni ceny utrzymywały się na w miarę stabilnym, a nawet nieco niższym poziomie. Podniosły się też o kilka procent ceny gazu na europejskiej giełdzie TTF.