Dezinformacja – współczesne zagrożenie

drukuj
ag, 16.12.2018
Konferencja w Cachkadzor 28 - 29 sierpnia 2018. Fot. Instytut Rozwoju Prasy Regionalnej, Ukraina

Jak przeciwdziałać i zapobiegać dezinformacji, czy międzynarodowa współpraca może pomóc w procesie zapobiegania dezinformacji – o tym rozmawiali dziennikarze i eksperci podczas realizacji projektu pt. "Przeciwdziałanie dezinformacji w przestrzeni informacyjnej Ukrainy, Armenii i Gruzji"

Projekt, skierowany do dziennikarzy z trzech krajów, realizowany był przez 6 miesięcy i zakładał przede wszystkim nawiązanie współpracy dziennikarzy i ekspertów. Niezależnie bowiem od źródła dezinformacji, ważnym elementem skutecznego zapobiegania zjawisku jest łączenie wysiłków środowisk eksperckich (zapewniających rzetelność i weryfikowalność informacji) i dziennikarskich.  

Działania projektowe rozpoczęła międzynarodowa konferencja, podczas której szczególnie gorącą dyskusję wzbudziło pytanie, jak dziennikarze radzą sobie z rosyjską propagandą i co jest potrzebne do skutecznej walki z dezinformacją. Czy wystarczy przeciwdziałać i zapobiegać, czy potrzebne jest precyzyjne i publiczne wskazywanie źródeł dezinformacji?

Podczas konferencji, w której wzięło ok. 60 uczestników, dziennikarze i eksperci pracowali w międzynarodowych grupach roboczych. 

Kolejnym działaniem w projekcie były warsztaty dla dziennikarzy. Żurnaliści z Ukrainy, Armenii i Gruzji podczas interaktywnych zajęć zastanawiali się nad tym, jakie obszary tematyczne w ich kraju najbardziej są zagrożone dezinformacją oraz jak fake newsy wpływają na sytuację w ich kraju. Wspierali ich w tym eksperci: w Armenii Deniel Innasyan z Union of Informed Citizens (UIC); w Ukrainie Olga Iurkova, współzałożycielka stopfake.org, w Gruzji Sopo Gelva z Media Development Fundation.

Projekt zakończył konkurs dla dziennikarzy na najlepsze materiały dotyczące dezinformacji oraz tematów zagrożonych dezinformacją. W konkursie nagrodziliśmy 10 dziennikarzy:

Ukraina:

Анна Андриевская Анна ГорпиничКрим.Реалії: По следам «Крымского титана»: где может повториться Армянск?

Тарас Зозулінську, Politica: Анти-Супрун: дезінформаційна війна проти очільника МОЗу

Cергій Cтарушко, PROberdyansk.biz: Хто такі інтернет-тролі та боти і кому вони потрібні у Бердянську?

Gruzja:

Giorgi Tserodze, AjaraTV: პროპაგანდის ანატომია (Anatomia propagandy)

Mariam Menadbe, 1TV: რეგულაციები რუსული პროპაგანდის წინააღმდეგ (Regulacje prawne przeciwko rosyjskiej propagandzie)

Merab Merkwiladze, Hereti fm: ჰეიდი ტალიავინის ურთიერთგამომრიცხავი დასკვნები (Sprzeczne konkluzie Heidi Tagliaviniego)

Armenia:

Derenik Malkhasyan, Politica: Փաշինյանը, «50 հազար դոլարանոց ժամացույցն» ու ԱԺ արտահերթ ընտրությունները (Pashynian, "zegarek wart 50 tys. dolarów" i wybory do Zgromadzenia Narodowego);

Emma Karapetyan, Internews.info: Ապատեղեկատվությունն ու նրա հետևանքները (Dezinformacja i jej konsekwencje)

Lilit Arakelyan, Politica: Դատապարտյալների կեղծ «համաներում» լրատվամիջոցներում (W mediach fałszywa amnestia skazanych)

Partnerami Towarzystwa Demokratycznego Wschód w projekcie byli:

Armenia: Analytical Centre on Globalisation and Regional Cooperation;

Gruzja: Caucasus Center for Journalists

Ukraina: Інститут розвитку регіональної преси

Projekt "Przeciwdziałanie dezinformacji w przestrzeni informacyjnej Ukrainy, Armenii i Gruzji" realizowany był w ramach Programu "Wsparcie Demokracji" Fundacji Solidarności Międzynarodowej finansowanego ze środków polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP w 2018 r.  

         

Poniżej prezentacje opracowane przez uczestników podczas konferencji w Cachkadzor w Armenii pt. "Dezinformacja - współczesnego zagrożenie wolności mediów"

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich