drukuj
01.01.1970

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Kirgistan po kolejnej rewolucji

15 października do dymisji podał się prezydent Kirgistanu Sooronbaj Dżeenbekow, a jego obowiązki przejął lider opozycji Sadyr Dżaparow. Do zmiany władzy doszło w wyniku gwałtownych demonstracji powyborczych, które wybuchły 5 października – manifestujący m.in. zajęli wtedy główne budynki administracji centralnej w Biszkeku i uwolnili przebywających w więzieniach liderów (m.in. Dżaparowa). Protesty – gwałtowne, lecz krótkotrwałe – zakończyły się swoistym kompromisem, skutkującym m.in.

Górski Karabach: wojna z dyplomacją w tle

Po spektakularnych sukcesach osiągniętych przez siły azerbejdżańskie w ubiegłym tygodniu (m.in. odcięcie karabaskiego parapaństwa od granicy z Iranem, zob. mapa) w ostatnich dniach intensywność walk osłabła. Obecnie mają one charakter punktowych ostrzałów artyleryjskich i rakietowych obejmujących cele w rejonie konfliktu, a epizodycznie także poza nim – w Armenii i dalej położonych miejscowościach w Azerbejdżanie.

Rosja w globalnym wyścigu szczepionek

W okresie drugiej fali pandemii COVID-19 Moskwa zaktywizowała działania w ramach globalnego „wyścigu szczepionek” przeciwko SARS-CoV-2. W Rosji zarejestrowano już dwie szczepionki antykoronawirusowe, o czym osobiście poinformował prezydent Władimir Putin. Prezentacji Sputnika V, którą władze nazywają „pierwszą szczepionką na świecie”, od początku towarzyszą kontrowersje – zarówno natury medycznej, związane z niedokończonym procesem badań klinicznych, jak i natury etycznej, w tym dotyczące przymuszania „ochotników” do udziału w testach.