drukuj
01.01.1970

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Niemcy: kolej beneficjentem i filarem polityki klimatycznej

W latach dwudziestych na utrzymanie i modernizację infrastruktury kolejowej w Niemczech zostanie przeznaczona rekordowa kwota 86 mld euro. Znaczące zwiększenie funduszy wynika z nowego porozumienia finansowego na lata 2020–2029, które 14 stycznia podpisali prezes zarządu niemieckich kolei Deutsche Bahn (DB) Richard Lutz i minister transportu Andreas Scheuer. Blisko trzy czwarte tych środków (62 mld euro) będzie pochodzić z budżetu federalnego, resztę wyłoży sama spółka kolejowa.

Europejska gra Orbána

W pierwszej połowie stycznia instytucje unijne podjęły inicjatywy mające na celu zdyscyplinowanie węgierskiego rządu, któremu wytknęły pogarszający się stan praworządności. 14 stycznia rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że przyjęta w czerwcu 2017 r. węgierska ustawa o finansowanych z zagranicy organizacjach pozarządowych jest niezgodna z prawem unijnym. Opinie rzecznika nie są wiążące, praktyka jednak pokazuje, że późniejsze werdykty TSUE są najczęściej z nimi zgodne (Trybunał wszczął postępowanie w grudniu 2017 r.

Nowy rząd Rosji – menedżerowie okresu przejściowego?

Wieczorem 21 stycznia prezydent Władimir Putin po rozmowie z premierem Michaiłem Miszustinem podpisał dekret o powołaniu nowego rządu Federacji Rosyjskiej. W przeciwieństwie do poprzedniego gabinetu, który był formowany prawie dwa miesiące (marzec–maj 2018), tym razem zajęło to niecały tydzień, co świadczy o wcześniejszym przygotowaniu zmian kadrowych. Skład rządu dość istotnie się zmienił – stanowiska zachowało jedynie troje (jedna trzecia) wicepremierów, wymieniono też prawie połowę ministrów.