Jak najbliżej słuchaczy

drukuj
ag, 16.06.2016
Radio WAY z Duisi w dolinie Alazani Fot. Marcin Bank TDW

Dobiega końca pierwsze działanie w projekcie skierowanym do lokalnych radiostacji gruzińskich – konsultacje w redakcjach. Zespół projektu odwiedził już większość stacji radiowych, m.in. radio Mozaika z Gori, WAY z Duisi, Heret z Tbilisi, Marneuli…

W projekcie bierze udział 12 lokalnych radiostacji. Trzy z nich są w fazie tworzenia. Konsultacje w redakcjach funkcjonujących na rynku rozpoczęły się 11 czerwca. Biorą w nich udział koordynatorzy projektu: Marcin Bank - Towarzystwo Demokratyczne Wschód, Tinatin Dvalishvili – Caucasus Center for Journalists oraz ekspert Anna Kościukiewicz – Jabłońska - redaktor naczelna Radia Kaszëbë.

W redakcji radia Mozaika Anna Kościukiewicz- Jabłońska namawiała do "mocnego startu" rozgłośni; jak najwięcej prób (zwłaszcza z prezenterem), znaleźć specjalistę od marketingu i reklam i ruszać w teren, całym zespołem. Jak najbliżej słuchaczy.

Radio Nori to przykład wytrwałości i wiary w sukces. Długo czekali na koncesję (zezwolenie na nadawanie), dlatego zaczęli od ... słupa. Na nim zawiesili głośnik i tak rozpoczęli działalność. Brak środków finansowych oraz nieufność ze strony władzy tyko uruchamiały nowe pomysły. I tak powstało radio na płytach CD, na których nagrywano audycje i rozdawano mieszkańcom. Misją radia jest być po stronie obywateli.

Misją działającego od stycznia tego roku radia WAY z Duisi  jest praca na rzecz zbliżenia do siebie mieszkańców. Miejscowość zamieszkują zarówno rdzenni Gruzini jak i potomkowie Czeczenów. Wszyscy niechętni wobec mikrofonu i dziennikarzy.  Trzeba opowiadać o ich sprawach, zachęcać stale do aktywności. Będzie to długa i trudna droga, ale do pokonania.

Kolejnym działaniem w projekcie będzie warsztat dla dziennikarzy radiowych w Bordżomi. Wezmą w nim udział przedstawiciele 12 lokalnych gruzińskich radiostacji.

Projekt pt. "Wsparcie niezależnych lokalnych i regionalnych stacji radiowych"  jest finansowany w ramach Programu Wsparcie Demokracji finansowanego z programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2016 r

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich

Kirgistan: aresztowanie byłego prezydenta

8 sierpnia został tymczasowo aresztowany były prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew. Zatrzymanie poprzedziły dwa nieudane szturmy sił specjalnych na jego rezydencję; zginął w nich jeden żołnierz, a kilkadziesiąt osób zostało rannych (wcześniej kirgiski parlament uchylił Atambajewowi należny byłym szefom państwa immunitet). Politykowi postawiono na razie 14 zarzutów: m.in. korupcji, nadużycia władzy, organizacji masowych zamieszek i zabójstwa.  

Rosja: sinusoida protestów

Od połowy lipca w Moskwie trwają protesty przeciwko niedopuszczeniu niezależnych kandydatów, mimo spełnienia przez nich formalnych kryteriów, do zaplanowanych na 8 września wyborów do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Kulminacyjnym momentem protestów stała się demonstracja 10 sierpnia, która zgromadziła do 60 tys. uczestników.

Niemiecka dyskusja o wojskach amerykańskich w Polsce

9 sierpnia amerykański ambasador w Niemczech Richard Grenell w wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej stwierdził: „oczekiwanie, że amerykańscy podatnicy będą utrzymywali ponad 50 tys. Amerykanów w Niemczech, a Niemcy będą wykorzystywali swoją nadwyżkę handlową na potrzeby wewnętrzne, jest obraźliwe”. Dzień wcześniej ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher na swoim koncie na Twitterze zamieściła wiadomość o tym, że „Polska wypełnia zobowiązanie do wydawania 2% na obronność w NATO, a Niemcy nie.