Ewaluacja polityk publicznych w działaniu zrealizowana

drukuj
Artur Kacprzak, 23.12.2016

Od 1 kwietnia do 30 listopada 2016 r. fundacja Towarzystwo Demokratyczne Wschód (TDW), przy współpracy z polskim Instytutem Socjo-Ekonomicznych Ekspertyz (ISEE) oraz Wschodnioukraińskim Centrum Inicjatyw Obywatelskich (WCIO) przeprowadziła projekt "Ewaluacja polityk publicznych w działaniu". Projekt został przeprowadzony na terytorium 3 obwodów Ukrainy: połtawskiego, charkowskiego i ługańskiego. W wyniku realizacji projektu dokonano ewaluacji 4 polityk publicznych - po dwie w dwóch obwodach: połtawskim i charkowskim.

Uczestnicy i realizatorzy projektu z dyplomami

O projekcie

Każda z 4 wybranych w konkursie polityk została zewaluowana przez zespoły przeszkolonych w tym celu ukraińskich aktywistów i samorządowców zrekrutowanych - podobnie, jak samorządy - w otwartym konkursie. Cykl treningowy obejmujący aspekt teoretyczny i praktyczny zakończony został napisaniem raportu z ewaluacji polityk publicznych wzbogacony instrukcją przeprowadzania ewalaucji przez władze samorządowe. Szkolenie i ewaluacja przeprowadzili polskie ekspertki i eksperci pod kierunkiem dr Joanny Koniecznej-Sałamatin – Wiceprezes ISEE. Wśród poddanych ewaluacji polityk znalazły się:

  1. Segregacja śmieci w Chorolu (Хорол) w obwodzie połtawskim - grupa pod kierunkiem ewaluatora Macieja Szałaja;
  2. Sterylizacja bezpańskich zwierząt w Solnicywce (Солоницівка) w obwodzie charkowskim - grupa pod kierunkiem ewaluatorki Elżbiety Świdrowskiej;
  3. Wsparcie konkursów mini-projektów rozwoju wspólnoty lokalnej w Łozowej (Лозова), w obwodzie charkowskim - grupa pod kierunkiem ewalautorki dr Joanny Koniecznej-Sałamatin;
  4. Zanieczyszczenie śmieciami w Wielkiej Kruczy (Велика Круча) w obwodzie połtawskim - grupa pod kierunkiem ewaluatorki Aleksandry Kujawskiej.

Całość projektu zamknęło podsumowanie z wręczeniem pamiątkowych dyplomów oraz prezentacja raportu z ewaluacji powyższych polityk, do której doszło w Połtawie i Charkowie w dniach 24-25 listopada 2016 r. Każdy z samorządów otrzymał raport ewaluacyjny, który jest jednym z rezultatów projektu.

Realizacja projektu odsłoniła powszechny brak wiedzy samorządów nt. tego czym jest ewaluacja, a niekiedy wręcz niechęć do niej. Angielski termin "evaluation", trafił do słownika języka polskiego w podobnym brzemieniu - ewaluacja - był terminem nowym, nie obciążonym skojarzeniami, którego znaczenie napełniało się wraz z upowszechnianiem wiedzy na temat ewalaucji. W Ukrainie z kolei, angielski termin "ewaluation" promowany jest przez tamtejsze "Ukraińskie Towarzystwo Ewaluacyjne", pod nazwą "oцінювання", co znaczy także ocena, a to z kolei niesie ze sobą skojarzenia, takie jak odpowiedzialność, kara i jako takie spotyka się z podejrzliwością tych, którym ewaluacja ma służyć lepszemu gospodarowania jednostką administracyjną. Ustalenia te pokrywają się z założeniami projektu - Ukraina, wraz z przekształceniem samorządu terytorialnego do podatny grunt dla ewaluacji w przyszłości.

Raport

Raport jest wspólnym dziełem uczestników szkolenia – 18 aktywistów, przedstawicieli samorządu i wykładowców pod redakcją dr Joanny Koniecznej – Sałamatin. Znaleźć w nim można raport ewaluacyjne – case studies – czterech zewaluowanych polityk publicznych. Dzięki uprzejmości Ministerstwa Rozwoju, publikacja została wzbogacona o fragmenty publikacji "Ewaluacja. Poradnik dla pracowników administracji publicznej", wyd. MRR, Warszawa 2012. To obszerny instruktarz dla pracowników samorządów lokalnych na temat tego czym jest i jak włączać ewaluację do zarządzania jednostką administracji publicznej.

Całość publikacji jest dostępna pod linkiem - «Оцінювання публічних політик в Україні» (PDF – 7,44 MB) i rozpowszechniana jest nieodpłatnie na zasadach Creative Commons 3.0.

Donorzy

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Polsko - Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji - wspólnej inicjatywy rządu Polski i Kanady oraz programu RITA - Przemiany w regionie finansowanym przez Polsko Amerykańską Fundację Wolności.

Projekt był koordynowany przez Artura Kacprzaka – akacprzak@tdw.org.pl.

Źródła: totalaction.org.ua.

język polskijęzyk angielski

WESPRZYJ NAS

Wpłać darowiznę na konto:

nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

tytułem: darowizna na cele statutowe

KRS: 0000137258

 

Sprawdź gdzie działamy

Ośrodek Studiów Wschodnich