język polskijęzyk angielski

  WESPRZYJ NAS

  Wpłać darowiznę na konto:

  nr 60 2030 0045 1110 0000 0386 5930

  tytułem: darowizna na cele statutowe

  KRS: 0000137258

   

  Sprawdź gdzie działamy

  Ośrodek Studiów Wschodnich

  Kazachstan: drugi etap kontrolowanej sukcesji

  9 czerwca w Kazachstanie odbyły się przedterminowe wybory prezydenckie. Zgodnie z oficjalnymi wynikami opublikowanymi przez Centralną Komisję Wyborczą zwyciężył w nich Kasym-Żomart Tokajew. W marcu br. został namaszczony na następcę przez ustępującego Nursułtana Nazarbajewa i jako przewodniczący Senatu objął urząd prezydenta. Tokajew otrzymał 70,6% głosów przy frekwencji ponad 77%. Najważniejszy kontrkandydat Amirżan Kosanow zdobył ponad 16% głosów. Misja obserwacyjna OBWE potwierdziła szereg naruszeń w trakcie wyborów (m.in.

  Rosja: sprawa Gołunowa i sukces presji społecznej

  6 czerwca w Moskwie zatrzymano, pod zarzutem handlu narkotykami, Iwana Gołunowa, dziennikarza śledczego specjalizującego się w badaniu korupcji w strukturach państwowych. Sąd zastosował wobec niego areszt domowy. Sprawa Gołunowa wywołała w Rosji duży rezonans społeczny i środowiskowy – w jego obronie wystąpiło wielu dziennikarzy i osób publicznych, w tym bliskich władzy, a nawet polityków. Trzy opiniotwórcze dzienniki – „Wiedomosti”, „Kommersant” i „RBK” – zamieściły na pierwszej stronie jednolite oświadczenie, żądające przeprowadzenia przejrzystego śledztwa.

  Czechy: premier Babiš i konflikt interesów pod lupą Komisji Europejskiej

  Komisja Europejska na przełomie maja i czerwca wysłała do Czech wstępne wersje raportów z dwóch audytów, z których wynika, że Andrej Babiš łamie krajowe i unijne prawo dotyczące konfliktu interesów. Babiš jako premier ma wpływ na czeski system zarządzania funduszami unijnymi, a jednocześnie jest ich beneficjentem poprzez koncern Agrofert (potentat na rynku rolno-spożywczym i chemicznym), który, jak wynika z raportu, został w 2017 roku jedynie formalnie przekazany do funduszy powierniczych.